Grafikus
Kreatív ágazat – képző- és iparművészet terület képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul.
A grafikus tervezőstúdiókban, reklámügynökségeknél, könyv- és lapkiadóknál vagy saját vállalkozásban végzi szakmai tevékenységét. Munkája során vezetőtervező mellett a grafikai tervezési folyamatban különböző szakmairányú tevékenységeket és kisebb önálló tervezési munkát végez. A grafikus olyan vizuális és rajzi kultúrával rendelkező kreatív szakember, aki a grafika különböző szakterületein önálló véleményalkotásra, esztétikai és szakmai feladatok igényes megoldására alkalmas.
Ajánlott minden fiatal számára, aki szereti a kreatív alkotómunkát, ugyanakkor aktívan részt szeretne venni napjaink környezetkultúrájának alakításában, alkotó emberként kíván együtt dolgozni az üzleti világ és a vállalkozói szféra szereplőivel. Ez a szakma a kreatív ipar sok más területével is kapcsolatban áll. Az internet, a mozgóképgyártás, a nyomdaipar és a média területei mind lehetőséget nyújtanak az ismeretek bővítésére. Tudása alapján alkalmas tanulmányai folytatására a különböző rokon szakterületeken, valamint lehetősége nyílik továbbtanulásra a művészeti egyetemeken.
KOMPETENCIAELVÁRÁS
Kreativitás, kézügyesség, önállóság, precizitás, jó kommunikációs készség, együttműködési készség, szervezési készség, csapatmunka.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- jellemzően önálló vállalkozási formában vagy társas vállalkozásokban vállal munkát;
- fontos személyes tulajdonsága az együttműködési készség, a tervező és kivitelező munkától függően sokféle megrendelővel és a társ szakma képviselőivel dolgozik együtt;
- tevékenységéből fakadóan aktív alakítója közvetlen és tágabb vizuális környezetének;
- tervező munkájában össze tudja hangolni az esztétikai igényeket a megrendelő üzleti céljaival.
ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ
Grafikus (Kreatív ágazat)
Szakmajegyzék száma: 502131609
Grafikus képzés kódszáma: 0302
Felvételi követelmények:
Jelentkezni az általános felvételi eljárás keretében kell. A tanulmányok megkezdésének feltétele az egészségügyi alkalmasság.
Az azonos pontszámot elért tanulók közül előnyben részesülnek a hátrányos és helmozottan hátrányos helyzetűek. Ha a tanuló valamely tantárgyból mentességgel rendelkezik, akkor a meglevő eredményeket vesszük figyelembe százalékosan arányosítva.
Felvételi pontszámítás:
Hozott pontok: általános iskolai 7. osztály év végi és 8. osztály félévi osztályzatok összege magyar nyelv és irodalomból, matematikából, történelemből, idegen nyelvből és rajzból: maximum 50 pont.
Magyar nyelv központi írásbeli vizsga: maximum 50 pont
Matematika központi írásbeli vizsga: maximum 50 pont
Szóbeli vizsga: maximum 25 pont
Összesen elérhető pontszám: 175 pont
Szóbeli vizsga menete:
Látvány utáni tanulmányrajz készítése.
Kreatív rajz készítése.
Szóbeli elbeszélgetés hozott portfólióról (6-10 rajz).
Szükséges felszerelés:
rajzeszközök - grafit ceruzák, filctollak, színes ceruzák, saját, korábbi tanulmányok alatt készült rajzok, személyi igazolvány és lakcímkártya
Oktatott nyelvek: angol vagy német.
A szakmákról bővebben: www.ikk.hu
Bővebb információk:
Tájékoztató a középiskolai beiratkozáshoz: útmutató